Vishay/Dale RN55E5900BBSL
RN55E5900BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5900BBSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5900BBSL.pdf
Availability of RN55E5900BBSL
QUANTITY
RN55E5900BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5900BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5900BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5900BBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5900BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5900BBSL Details Description
Related parts for RN55E5900BBSL
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 200MHZ .297 LENGTH datasheet.pdf
LED 2MM X 5MM RT ANGLE GRN PCMNT datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR26H/AE26M/AKR26H datasheet.pdf
MODULE PROCESSOR FOR MPLABICE datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TXRX USB ULPI 26MHZ CLK 24-QFN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 20AWG SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf