Vishay/Dale RN55E5901FRSL
RN55E5901FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5901FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5901FRSL.pdf
Availability of RN55E5901FRSL
QUANTITY
RN55E5901FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5901FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5901FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5901FRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5901FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5901FRSL Details Description
Related parts for RN55E5901FRSL
DOOR STEEL 55.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
2442-50 CUT-OFF INSERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMCJ datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf