Vishay/Dale RN55E5903BBSL
RN55E5903BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5903BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5903BBSL.pdf
Availability of RN55E5903BBSL
QUANTITY
RN55E5903BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5903BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5903BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5903BBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5903BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5903BBSL Details Description
Related parts for RN55E5903BBSL
CONN PCI EXPRESS 36POS 1MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf