Vishay/Dale RN55E59R0DBSL
RN55E59R0DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E59R0DBSL
Brief Description
RES 59 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E59R0DBSL.pdf
Availability of RN55E59R0DBSL
QUANTITY
RN55E59R0DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E59R0DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E59R0DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E59R0DBSL
Related LinksRN55E5, RN55E59R0DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E59R0DBSL Details Description
Related parts for RN55E59R0DBSL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM STR SMD datasheet.pdf
OSC XO 74.175824MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5A 20 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CABLE 10COND 26AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2700UF 25V 35X54 85C ST datasheet.pdf
6800UF 25V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf