Sumida Corporation RCH895NP-100M
RCH895NP-100M picture photo
Mfg. Part Number
RCH895NP-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 40 MOHM TH
Datasheet Download
RCH895NP-100M.pdf
Availability of RCH895NP-100M
QUANTITY
RCH895NP-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH895NP-100M
Internal Part NumberEIS-RCH895NP-100M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-895
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH895NP-100M
Related LinksRCH895, RCH895NP-100M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH895NP-100M Details Description
Related parts for RCH895NP-100M
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD 10POS datasheet.pdf