Vishay/Dale RN55E6041FRSL
RN55E6041FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6041FRSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6041FRSL.pdf
Availability of RN55E6041FRSL
QUANTITY
RN55E6041FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6041FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6041FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6041FRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6041FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6041FRSL Details Description
Related parts for RN55E6041FRSL
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PARALLEL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
IC BUFFER 10-GAMMA 28-HTSSOP datasheet.pdf
SW MINIATURE SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 10TDFN datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR CABLE 3M FOR MSME 50W 750W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD15 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf