Vishay/Dale RN55E6573BB14
RN55E6573BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6573BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6573BB14.pdf
Availability of RN55E6573BB14
QUANTITY
RN55E6573BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6573BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6573BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6573BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6573BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6573BB14 Details Description
Related parts for RN55E6573BB14
HAND GUARD ESD LOTION 8 OZ PUMP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 16POS SLD CUP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS 2.5MM YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
47UF 450V 16X35,5 datasheet.pdf