Vishay/Dale RN55E6651BRE6
RN55E6651BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6651BRE6
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6651BRE6.pdf
Availability of RN55E6651BRE6
QUANTITY
RN55E6651BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6651BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6651BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6651BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6651BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6651BRE6 Details Description
Related parts for RN55E6651BRE6
DOOR PLEXI 48.8X18.8X0.53" BLACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-15 PSI datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
DFN-24 STENCIL datasheet.pdf
21P MTA100 HDR ASSY FL/RA LF datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf