Vishay/Dale RN55E6653FRSL
RN55E6653FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6653FRSL
Brief Description
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6653FRSL.pdf
Availability of RN55E6653FRSL
QUANTITY
RN55E6653FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6653FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6653FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6653FRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6653FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6653FRSL Details Description
Related parts for RN55E6653FRSL
CORD DBL BANA W/SHIELD LINE 60" datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RP-MCX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 35A 5.3 MOHM CHAS datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 3/4 BK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf