Vishay/Dale RN55E66R5DRSL
RN55E66R5DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E66R5DRSL
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E66R5DRSL.pdf
Availability of RN55E66R5DRSL
QUANTITY
RN55E66R5DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E66R5DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E66R5DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E66R5DRSL
Related LinksRN55E6, RN55E66R5DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E66R5DRSL Details Description
Related parts for RN55E66R5DRSL
CAP CER 220PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 30mA Backlight 24-MLPQ (4x4) datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP4 datasheet.pdf
XMITTER OPT VCSEL HI PERF IND ST datasheet.pdf
IC BUFFER LINE DVR OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf