Vishay/Dale RN55E66R5DRSL
RN55E66R5DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E66R5DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E66R5DRSL.pdf
Availability of RN55E66R5DRSL
QUANTITY
RN55E66R5DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E66R5DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E66R5DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E66R5DRSL
Related LinksRN55E6, RN55E66R5DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E66R5DRSL Details Description
Related parts for RN55E66R5DRSL
IDC CABLE - MCF16K/MC16M/MCF16K datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 36-VTLA datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF BMI VERT HDR/DH MFBL 30AU V-0 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X3 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf