Vishay/Dale RN55E6812FB14
RN55E6812FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6812FB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6812FB14.pdf
Availability of RN55E6812FB14
QUANTITY
RN55E6812FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6812FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6812FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6812FB14
Related LinksRN55E6, RN55E6812FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6812FB14 Details Description
Related parts for RN55E6812FB14
FIXED IND 470UH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL WHITE .38X.38" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS 5.08MM SCREWLESS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32PLCC datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 15POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf