Vishay/Dale RN55E6812FRE6
RN55E6812FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6812FRE6
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6812FRE6.pdf
Availability of RN55E6812FRE6
QUANTITY
RN55E6812FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6812FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6812FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6812FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6812FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6812FRE6 Details Description
Related parts for RN55E6812FRE6
IC ADC 12BIT SRL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK MONO 3.5MM HORIZON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf