Vishay/Dale RN55E6812FRE6
RN55E6812FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6812FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6812FRE6.pdf
Availability of RN55E6812FRE6
QUANTITY
RN55E6812FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6812FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6812FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6812FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6812FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6812FRE6 Details Description
Related parts for RN55E6812FRE6
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Z5U 0805 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN datasheet.pdf