Vishay/Dale RN55E68R1DRSL
RN55E68R1DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E68R1DRSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E68R1DRSL.pdf
Availability of RN55E68R1DRSL
QUANTITY
RN55E68R1DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E68R1DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E68R1DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E68R1DRSL
Related LinksRN55E6, RN55E68R1DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E68R1DRSL Details Description
Related parts for RN55E68R1DRSL
FIXED IND 220UH 700MA 460 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 3 POS SMD datasheet.pdf