Vishay/Dale RN55E6981FBSL
RN55E6981FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6981FBSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6981FBSL.pdf
Availability of RN55E6981FBSL
QUANTITY
RN55E6981FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6981FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6981FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6981FBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6981FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6981FBSL Details Description
Related parts for RN55E6981FBSL
RES 18 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL RS-232 PORT 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKT-WIRE 10M datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf