Vishay/Dale RN55E6983DBSL
RN55E6983DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6983DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6983DBSL.pdf
Availability of RN55E6983DBSL
QUANTITY
RN55E6983DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6983DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6983DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6983DBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6983DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6983DBSL Details Description
Related parts for RN55E6983DBSL
IDC CABLE-ASC64G/ AE64G / ASC64G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf