Grayhill, Inc. 71B30-02-2-04S
71B30-02-2-04S picture photo
Mfg. Part Number
71B30-02-2-04S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71B30-02-2-04S.pdf
Availability of 71B30-02-2-04S
QUANTITY
71B30-02-2-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71B30-02-2-04S
Internal Part NumberEIS-71B30-02-2-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71B30-02-2-04S
Related Links71B30-0, 71B30-02-2-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71B30-02-2-04S Details Description
Related parts for 71B30-02-2-04S
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
KIT EVAL PCB FOR AD10242 datasheet.pdf
IC REG LNB SUPPLY/CTRL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 8.66"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
ANT DIVERS 6.5DBI 2.4G 36"RP TNC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf