Vishay/Dale RN55E7152DBSL
RN55E7152DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7152DBSL
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7152DBSL.pdf
Availability of RN55E7152DBSL
QUANTITY
RN55E7152DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7152DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7152DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7152DBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7152DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7152DBSL Details Description
Related parts for RN55E7152DBSL
IDC CABLE - CCE26S/AE26M/CCE26S datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
STRIPPING BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VARIOKEYPCONE 19"PATCHFELD FIXED datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
ER 17C 17#16 SKT RECP datasheet.pdf
PLUG FLUSH TYPE 5POS datasheet.pdf