Vishay/Dale RN55E7322BR36
RN55E7322BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7322BR36
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7322BR36.pdf
Availability of RN55E7322BR36
QUANTITY
RN55E7322BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7322BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E7322BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7322BR36
Related LinksRN55E7, RN55E7322BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7322BR36 Details Description
Related parts for RN55E7322BR36
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
FUSE 3A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 4MM PNP NO datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf