Vishay/Dale RN55E73R2BR36
RN55E73R2BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E73R2BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E73R2BR36.pdf
Availability of RN55E73R2BR36
QUANTITY
RN55E73R2BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E73R2BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E73R2BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E73R2BR36
Related LinksRN55E7, RN55E73R2BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E73R2BR36 Details Description
Related parts for RN55E73R2BR36
RES TEMP SENS 10 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
KIT EVAL FOR SWITCHING REGULATOR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 174.7 MOHM datasheet.pdf
EMULATION MCU/8BIT CMOS EMULATIO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf