Vishay/Dale RN55E73R2BR36
RN55E73R2BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E73R2BR36
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E73R2BR36.pdf
Availability of RN55E73R2BR36
QUANTITY
RN55E73R2BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E73R2BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E73R2BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E73R2BR36
Related LinksRN55E7, RN55E73R2BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E73R2BR36 Details Description
Related parts for RN55E73R2BR36
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 30pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf