Vishay/Dale RN55E7501BBSL
RN55E7501BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7501BBSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7501BBSL.pdf
Availability of RN55E7501BBSL
QUANTITY
RN55E7501BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7501BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7501BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7501BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7501BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7501BBSL Details Description
Related parts for RN55E7501BBSL
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 45KHZ 16QFN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 32NQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M10 NYLON 2.5MM datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf