Vishay/Dale RN55E7501DR36
RN55E7501DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7501DR36
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7501DR36.pdf
Availability of RN55E7501DR36
QUANTITY
RN55E7501DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7501DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E7501DR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7501DR36
Related LinksRN55E7, RN55E7501DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7501DR36 Details Description
Related parts for RN55E7501DR36
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 1305 SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf