Vishay/Dale RNC60K1101FPB14
RNC60K1101FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1101FPB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1101FPB14.pdf
Availability of RNC60K1101FPB14
QUANTITY
RNC60K1101FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1101FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1101FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)