Vishay/Dale RN55E7502DRSL
RN55E7502DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7502DRSL
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7502DRSL.pdf
Availability of RN55E7502DRSL
QUANTITY
RN55E7502DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7502DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7502DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7502DRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7502DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7502DRSL Details Description
Related parts for RN55E7502DRSL
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE II datasheet.pdf
IC TRANSMITTER HDMI/DVI 64-LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO15 datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/06/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf