Vishay/Dale RN55E7592BB14
RN55E7592BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7592BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7592BB14.pdf
Availability of RN55E7592BB14
QUANTITY
RN55E7592BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7592BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7592BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7592BB14
Related LinksRN55E7, RN55E7592BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7592BB14 Details Description
Related parts for RN55E7592BB14
JUMPER-H1502TR/A2015V/H1500TR 6" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RETAINER XMA 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 40V TO-247AD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 189MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf