Vishay/Dale RN55E75R9BRSL
RN55E75R9BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E75R9BRSL
Brief Description
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E75R9BRSL.pdf
Availability of RN55E75R9BRSL
QUANTITY
RN55E75R9BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E75R9BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E75R9BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E75R9BRSL
Related LinksRN55E7, RN55E75R9BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E75R9BRSL Details Description
Related parts for RN55E75R9BRSL
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 240 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX19506 ADC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf