Vishay/Dale RN55E7681FRSL
RN55E7681FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7681FRSL
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7681FRSL.pdf
Availability of RN55E7681FRSL
QUANTITY
RN55E7681FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7681FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7681FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7681FRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7681FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7681FRSL Details Description
Related parts for RN55E7681FRSL
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2915 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 170MSPS 48VQFN datasheet.pdf
GDT 230V 20KA FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE PFC AC datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf