Vishay/Dale RN55E7682FRE6
RN55E7682FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7682FRE6
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7682FRE6.pdf
Availability of RN55E7682FRE6
QUANTITY
RN55E7682FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7682FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E7682FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7682FRE6
Related LinksRN55E7, RN55E7682FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7682FRE6 Details Description
Related parts for RN55E7682FRE6
CONN HEADER 32POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 28NH 3A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
78K0S KX1 IECUBE 16 SSOP T-TYPE datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 17POS datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf