Vishay/Dale RN55E7683FB14
RN55E7683FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7683FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7683FB14.pdf
Availability of RN55E7683FB14
QUANTITY
RN55E7683FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7683FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7683FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7683FB14
Related LinksRN55E7, RN55E7683FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7683FB14 Details Description
Related parts for RN55E7683FB14
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 10POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 7.6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 10-XQFN datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf