Vishay/Dale RN55E76R8BBSL
RN55E76R8BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E76R8BBSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E76R8BBSL.pdf
Availability of RN55E76R8BBSL
QUANTITY
RN55E76R8BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E76R8BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E76R8BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E76R8BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E76R8BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E76R8BBSL Details Description
Related parts for RN55E76R8BBSL
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED LIGHT BAR 8.89X19.05MM YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TG6050 SHEET 320X320X0.8MM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf