Vishay/Dale RN55E7770BBSL
RN55E7770BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7770BBSL
Brief Description
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7770BBSL.pdf
Availability of RN55E7770BBSL
QUANTITY
RN55E7770BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7770BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7770BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)777
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7770BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7770BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7770BBSL Details Description
Related parts for RN55E7770BBSL
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 385MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
FUSE TERM LOCK TYPE 3 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.85V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 4.72" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf