ITT Cannon, LLC CA3102E24A28PB109A176
CA3102E24A28PB109A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24A28PB109A176
Brief Description
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24A28PB109A176.pdf
Availability of CA3102E24A28PB109A176
QUANTITY
CA3102E24A28PB109A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24A28PB109A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24A28PB109A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24A28PB109A176
Related LinksCA3102E24A, CA3102E24A28PB109A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24A28PB109A176 Details Description
Related parts for CA3102E24A28PB109A176
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
LPP 5.00/90/7 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf