Abracon Corporation ASEMB-16.000MHZ-LC-T
ASEMB-16.000MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMB-16.000MHZ-LC-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMB-16.000MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASEMB-16.000MHZ-LC-T
QUANTITY
ASEMB-16.000MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMB-16.000MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASEMB-16.000MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEMB.pdfASEMB.stp
Standard Package1
SeriesPure Silicon™ ASEMB
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMB-16.000MHZ-LC-T
Related LinksASEMB-16.0, ASEMB-16.000MHZ-LC-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMB-16.000MHZ-LC-T Details Description
Related parts for ASEMB-16.000MHZ-LC-T
CONN HEADER VH SIDE 6POS 3.96MM datasheet.pdf
IC Z8 12MHZ ROMLESS C40 44-QFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 412 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf