Vishay/Dale RN55E7772BRSL
RN55E7772BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7772BRSL
Brief Description
RES 77.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7772BRSL.pdf
Availability of RN55E7772BRSL
QUANTITY
RN55E7772BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7772BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7772BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7772BRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7772BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7772BRSL Details Description
Related parts for RN55E7772BRSL
JUMPER-H1500TR/A3048R/X 8" datasheet.pdf
IC H-BRIDGE PRE-DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR 150MHZ DUAL 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3 datasheet.pdf
RES 50.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL 30A datasheet.pdf
CONN DIN B MALE 64CKT CLIP HT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
23+23 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 2M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 125V datasheet.pdf