Vishay/Dale RN55E79R6BRSL
RN55E79R6BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E79R6BRSL
Brief Description
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E79R6BRSL.pdf
Availability of RN55E79R6BRSL
QUANTITY
RN55E79R6BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E79R6BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E79R6BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E79R6BRSL
Related LinksRN55E7, RN55E79R6BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E79R6BRSL Details Description
Related parts for RN55E79R6BRSL
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C21X34 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 10 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
LMZF 5.00/18/135 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf