Vishay/Dale RN55E8060FRE6
RN55E8060FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8060FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8060FRE6.pdf
Availability of RN55E8060FRE6
QUANTITY
RN55E8060FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8060FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8060FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8060FRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8060FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8060FRE6 Details Description
Related parts for RN55E8060FRE6
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2X4 UNSLD GET MARKT KEY D W CPA datasheet.pdf
PLUG 12V AUTO EURO CE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf