Vishay/Dale RN55E8060FRE6
RN55E8060FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8060FRE6
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8060FRE6.pdf
Availability of RN55E8060FRE6
QUANTITY
RN55E8060FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8060FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8060FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8060FRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8060FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8060FRE6 Details Description
Related parts for RN55E8060FRE6
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 45B 4.72" datasheet.pdf
SECURITY CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf