Vishay/Dale RN55E80R0FB14
RN55E80R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E80R0FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E80R0FB14.pdf
Availability of RN55E80R0FB14
QUANTITY
RN55E80R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E80R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E80R0FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E80R0FB14
Related LinksRN55E8, RN55E80R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E80R0FB14 Details Description
Related parts for RN55E80R0FB14
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf