Vishay/Dale RN55E8250FRSL
RN55E8250FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8250FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8250FRSL.pdf
Availability of RN55E8250FRSL
QUANTITY
RN55E8250FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8250FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8250FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8250FRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8250FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8250FRSL Details Description
Related parts for RN55E8250FRSL
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 67A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0804 datasheet.pdf
TL4019-1, 110VAC, PTR, 2NC+2NO datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf