Vishay/Dale RN55E8250FRSL
RN55E8250FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8250FRSL
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8250FRSL.pdf
Availability of RN55E8250FRSL
QUANTITY
RN55E8250FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8250FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8250FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8250FRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8250FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8250FRSL Details Description
Related parts for RN55E8250FRSL
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf