Vishay/Dale RN55E8252DBSL
RN55E8252DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8252DBSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8252DBSL.pdf
Availability of RN55E8252DBSL
QUANTITY
RN55E8252DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8252DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8252DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8252DBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8252DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8252DBSL Details Description
Related parts for RN55E8252DBSL
CAP ALUM 18000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
FUSE 630MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO VHF-UHF SMCP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf