Nichicon UPM1J180MED1TA
UPM1J180MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J180MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J180MED1TA.pdf
Availability of UPM1J180MED1TA
QUANTITY
UPM1J180MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J180MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1J180MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance630 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J180MED1TA
Related LinksUPM1J18, UPM1J180MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J180MED1TA Details Description
Related parts for UPM1J180MED1TA
CONN PLUG 1POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 119MA 14.7 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf