Xilinx XCS10-4VQ100C
XCS10-4VQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XCS10-4VQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XCS10-4VQ100C.pdf
Availability of XCS10-4VQ100C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCS10-4VQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS10-4VQ100C
Internal Part NumberEIS-XCS10-4VQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O77
Number of Gates10000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS10-4VQ100C
Related LinksXCS10-, XCS10-4VQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XCS10-4VQ100C Details Description
Related parts for XCS10-4VQ100C
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW 2DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
ATTENUATOR PAD CHIP 2W 1DB datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.2" 590NM YLW datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 32 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf