Vishay/Dale RN55E82R5CB14
RN55E82R5CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E82R5CB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E82R5CB14.pdf
Availability of RN55E82R5CB14
QUANTITY
RN55E82R5CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E82R5CB14
Internal Part NumberEIS-RN55E82R5CB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E82R5CB14
Related LinksRN55E8, RN55E82R5CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E82R5CB14 Details Description
Related parts for RN55E82R5CB14
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 54A DPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.55A TO252-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf