Vishay/Dale RN55E8451DRSL
RN55E8451DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8451DRSL
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8451DRSL.pdf
Availability of RN55E8451DRSL
QUANTITY
RN55E8451DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8451DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8451DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8451DRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8451DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8451DRSL Details Description
Related parts for RN55E8451DRSL
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 124MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 4POS PIN D CODE datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
68UF 250V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf