Vishay/Dale RN55E8452BBSL
RN55E8452BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8452BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8452BBSL.pdf
Availability of RN55E8452BBSL
QUANTITY
RN55E8452BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8452BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8452BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8452BBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8452BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8452BBSL Details Description
Related parts for RN55E8452BBSL
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 8ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.9PF 16V 01005 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HDR RA DR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
TERM BLK HDR 6POS R/A 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2A 3TO252 datasheet.pdf