Vishay/Dale RN55E8452BBSL
RN55E8452BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8452BBSL
Brief Description
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8452BBSL.pdf
Availability of RN55E8452BBSL
QUANTITY
RN55E8452BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8452BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8452BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8452BBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8452BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8452BBSL Details Description
Related parts for RN55E8452BBSL
TRANS PNP 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8CDIP datasheet.pdf
RES .50 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 48V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 10POS GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS R/A .112" datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf