Vishay/Dale RN55E84R5FRSL
RN55E84R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E84R5FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E84R5FRSL.pdf
Availability of RN55E84R5FRSL
QUANTITY
RN55E84R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E84R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E84R5FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E84R5FRSL
Related LinksRN55E8, RN55E84R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E84R5FRSL Details Description
Related parts for RN55E84R5FRSL
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
DIODE MODULE FULL BRIDGE SP1 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP ON/OFF datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MINIFIT BMI RA DR HDR SELLOAD datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CRIMP SOCKET CONTACT 6MM datasheet.pdf